FAQ Profile
Search Members
Groups

PM's

Register Login/Out



Predlog zakona o malem delu ne vsebuje normativnih elementov
Last Thread | Next Thread  >

Objavi novo temo Odgovori na to temo
Društvo študentov andragogike in pedagogike > Oglasna deska

Author Thread
dsap
Administrator foruma


Pridružen/-a: 26.05. 2009, 16:56
Prispevkov: 59
Predlog zakona o malem delu ne vsebuje normativnih elementov  Odgovori s citatom  

Pravnik Bugarič: Predlog zakona o malem delu ne vsebuje normativnih elementov

Foto servis

Pravnik Bojan Bugarič.
Arhiv STA

Ljubljana, 23. aprila (STA) - Predlog zakona o malem delu ni pripravljen tako, kot se spodobi za zakonodajo, trdi Bojan Bugarič z Inštituta za primerjalno pravo pri Pravni fakulteti v Ljubljani. Predlog zakona namreč po njegovih besedah ne vsebuje normativnih elementov, ki jih pri pripravi zakonodaje zahteva nedavno sprejeta resolucija o normativni dejavnosti.

Študentska organizacija Slovenije (ŠOS) je pri inštitutu naročila izdelavo pravnega mnenja glede predloga zakona o malem delu, ki ga je Bugarič predstavil na današnji novinarski konferenci. Poudaril je, da predlog zakona ne vsebuje poglavja o presoji posledic predpisov in obrazložitve, iz katerih bi bilo razvidno, zakaj vlada predlaga tako radikalno reformo. "Zato obstaja utemeljen strah, da se vlada odpravlja na pot v neznano, saj ne ve, kakšne bodo posledice takšnega zakona," pravi Bugarič.

Zavrnil je tudi sklicevanje vlade, da je takšna reforma nujno potrebna zaradi stališč OECD in drugih mednarodnih organizacij. Kot trdi, OECD takšnih predlogov ne predlaga nikjer v svojih dokumentih. Problemi, na katere opozarja OECD, so večplastni in zadevajo problematiko študentskega dela v povezavi s socialnimi pravicami študentov, štipendijami in tudi samim študijem, je dejal.

Zato predlaga, da bi za učinkovito skrajševanje časa študija vlada morala istočasno predložiti zelo dobro obrazložen predlog zakona skupaj s predlogom zakona, ki bi obravnaval štipendije, hkrati pa bi morala tudi predstaviti načrtovane spremembe na področju visokega šolstva.

Prepričanje, da študij traja dolgo zgolj zaradi zaslužkov, ni nikjer dokazano, navaja Bugarič. Zato se je po njegovem mnenju treba vprašati tudi o sami kakovosti študija in resnosti študija ter o vseh ostalih dejavnikih, ki vplivajo na njegovo dolžino. "Če vlada meni, da bo zgolj s takim zakonom rešila te probleme, se zelo moti, saj takšen administrativen ukrep ne bo dosegel drugih rezultatov," pravi Bugarič.

Predsednica ŠOS Katja Šoba trdi, da vlada dela eksperiment z najšibkejšimi skupinami. Dokler država ne bo uredila štipendijske politike in zvišala števila štipendij, dokler ne bo delala na aktivni politiki zaposlovanja mladih in dokler ne bo sprejela potrebnih ukrepov na področju visokega šolstva, do takrat nikakor ne morejo pristajati na takšne eksperimente, ki bi ukinjali edini socialni korektiv, pravi predsednica.

Zato bodo v sodelovanju z inštitutom pripravili normativna izhodišča za ureditev študentskega dela v okviru obstoječe zakonodaje. Za izdelavo mnenja pri Inštitutu za primerjalno pravo je študentska organizacija odštela 12.000 evrov, kar pa vključuje tudi vso nadaljnjo pomoč pri alternativnih oblikah zakona oz. nadaljnjih ukrepih.
Prispevek 25 Apr 2010 12:46
 Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo

Objavi novo temo Odgovori na to temo
Forum Jump:
Pojdi na:  

Časovni pas GMT + 1 ura, srednjeevropski - zimski čas.
Danes je 19 Maj 2024 00:30
  Pokaži sporočila:      


Powered by phpBB: © 2001 phpBB Group
phpBB Template by Vereor